Aktuální informace

PF 2021

 

Exkurzní den 2.stupně

Exkurze do Šestajovic u Prahy - 6.A a 6.B

Ve středu dne 17. dubna jsme jeli na exkurzi do svíčkárny, pastelkárny, mýdlárny a čokoládovny do Šestajovic u Prahy. Nejprve jsme se vydali do svíčkárny. Dostali jsme svíčky a obarvovali jsme je barevným voskem, technikou máčení. Vyrobili jsme si dvě velikosti malé a větší. Potom jsme šli do čokoládovny, kde jsme si vyráběli čokoládu a zdobili ji různými oříšky, kokosem a sušeným ovocem. Dále jsme obarvovali bílou čokoládu ve tvaru velikonočních vajíček a zajíčků. Další cesta vedla do pastelkárny, kde jsme si vybrali tvar pastelky a formu jsme naplnili barvami. Po delší době, kdy forma zaschla, jsme vyndali příslušný tvar pastelky, který si každý vybral. Já si domů přivezla pastelku ve formě kytičky a bagru. Naše poslední cesta vedla do mýdlárny, kde byly velké tácy s mýdlem a my jsme vykrajovali z velkého plátu malá mýdla v různých tvarech, např. delfíni, kytky, medvídci atd. Po vykrájení mýdel jsme je balili do celofánových balíčků. Pak jsme měli hodinu volného rozchodu, kdy jsme si mohli prohlédnout areál mini zoo nebo obchůdek s věcmi, které se tam vyrábějí a byli k prodeji. Po cestě domů byla zastávka v McDonaldu, kde jsme si všichni koupili jídlo a jeli domů. Vrátili jsme se okolo páté hodiny před školu. Exkurze se nám všem moc líbila.

                             Za třídy 6.A a 6.B Nikol Hospodářová 6.B

FOTO>>>

Exkurze do Hradce Králové - 7.A a 7.B

Třídy 7.A a 7.B  navštívily v rámci exkurzního dne věnné město českých královen Hradec Králové. Paní průvodkyně žáky během dvou hodin provedla centrem města od nábřeží Labe přes pěší zónu až na Velké náměstí. V první části je seznámila s tvorbou architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára, na Velkém náměstí pak zhlédli měšťanské domy, barokní Kostel Nanebevzetí Panny Marie a na závěr jim byla umožněna prohlídka gotického Katedrálního kostela svatého Ducha. Poté se všichni autobusem přesunuli do Třebechovic pod Orebem, kde si v Třebechovickém muzeu betlémů prohlédli kromě řady menších betlémů především zrekonstruovaný Proboštův betlém i s jeho mechanismem.

FOTO>>>

Exkurze do Ostravy - 8.A a 8.B

Žáci 8. ročníků navštívili areál bývalých oceláren v Ostravě – Dolních Vítkovicích. Po rozdělení do tří skupin se účastnili vzdělávacích programů: ínávorfiŠ aneb tajemství utajovaných zpráv, Záhada jaderné elektrárny, Žijí tady s námi. Pak si prohlédli Velký svět techniky, který ukrývá čtyři stálé expozice – Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody, kde měli možnost vyzkoušet si mnoho atraktivních exponátů. S průvodcem prošli také naučnou prohlídkovou trasu, která vedla po stopách surového železa a její součástí byl výjezd na vysokou pec č.1, dnes známou jako Bolt Tower, odkud byl překrásný výhled na Ostravu a okolí z výšky téměř 80 metrů.

FOTO>>>

Exkurze 9.A   

My, deváťáci, jsme vyrazili na exkurzi do středočeského města Kutná Hora. Nejdříve jsme navštívili Muzeum stříbra, kde jsme se seznámili s historií dolování a prohlédli jsme si staré mince a jejich vývoj. Po poledním rozchodu, kdy jsme se občerstvili, jsme se sešli v dobré náladě, byl čas vyrazit do středověkého dolu. Paní průvodkyně nám povyprávěla o jeho historii, potom jsme si oblékli pláště, které připomínaly oděv středověkých horníků, nasadili si ochranné helmy se světlem a sestoupali do hlubin. Ve třiceti metrech pod zemí jsme procházeli úzkými, ručně vytesanými uličkami s nízkými stropy, vyzkoušeli jsme si vydržet společně minutu v absolutní tmě. Nakonec jsme zase vystoupali na povrch a prošli jsme si středověkou mincovnu. Pro vzpomínku jsme se vyfotili před Chrámem sv.Barbory, pak už jsme vyrazili k domovu.

                                                          Adéla Duchatschová, Kateřina Holá, 9.A

FOTO>>>