Nicolas Winton – Síla lidskosti

V úterý 15.10. 2019 zhlédly třídy 2. stupně dokument Nicolas Winton – Síla lidskosti s besedou, kterou vedl dramaturg a moderátor Zdeněk Tulis. Český dokument režiséra Matěje Mináče pojednává o činech sira Nicolase Wintona, který před 2. světovou válkou zachránil 669 převážně židovských dětí před transportem do koncentračních táborů, i o osudech některých dětí a o setkání s nimi.

„Nicolas Winton se jednou s kamarádem dohodl, že pojedou lyžovat do Švýcarska, ale nakonec přijel do Prahy a nikdy si nepomyslel, že by mohl někoho zachránit. Když ale viděl tu situaci, řekl si, že zkusí děti odvézt do bezpečí, než vypukne válka.“

Matěj Štěpán, 8.B

„Nicolas Winton psal dopisy lidem do Anglie, kteří byli ochotni zachránit děti tím, že je adoptují. Když se pro děti sehnaly nové rodiny, tak pan Winton začal pro každé dítě shánět falešné doklady. Poté vyslal osm vlaků s dětmi, dětem bylo 12, 13 let, ale byla tam i několikaměsíční miminka. Pro jejich rodiče to muselo být hrozné, ale nic jiného jim nezbylo.“

Tereza Králová, 8.B

„Nicolas Winton byl i ve vysokém věku velice aktivní a vždy něco „šíleného“ vymyslel. Například si ve svých 100 letech šel zalétat svým letadlem. Také říkal, že když se budete hodně smát, tak budete dlouho žít, což on žil.“

Tomáš Pogorzelski, 8.B